Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA Mieszkaniec Zdrowie Bezpłatne badania mammograficzne

Bezpłatne badania mammograficzne

Budynki - ozdobnik

Szanowni Państwo,
zapraszamy na bezpłatną mammografię dla Pań w wieku od 50 do 69 lat. Badania refundowane przez NFZ wykonywane są w mobilnej pracowni mammograficznej sieci LUX MED.


W mammografii mogą wziąć udział ubezpieczone Panie w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.


Uprzejmie informujemy, że przed badaniem wymagana jest rejestracja W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.


Mobilna pracownia mammograficzna będzie oczekiwała na Panie w Otwocku kilka razy do roku.


Zachęcamy do systematycznego wykonywania badań zgodnie z zaleceniami Programu. Tylko przestrzeganie terminów kolejnych mammografii umożliwia wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i pozwala na rozpoczęcie natychmiastowego i skutecznego leczenia, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.


Mammograficzne badania przesiewowe mają kluczowe znaczenie w obniżeniu poziomu umieralności z powodu raka piersi. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest oceniane na około 93 %. Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%. Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?

W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Na badanie najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść ze sobą opis poprzedniego badania.


JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE?

Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu. Badanie wykonuje technik elektroradiolog. Wynik wraz z płytą CD przesyłany jest w ciągu 2-3 tygodni pod adres zamieszkania pacjentki lub, jeśli pacjentka wyrazi zgodę w ankiecie, na adres e-mail. Interpretacja wyniku i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do lekarza internisty lub ginekologa, który oceni zdrowie piersi i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej.


ZALECENIA PROGRAMU PROFILAKTYKI RAKA PIERSI FINANSOWANEGO PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA.

Kobiety pomiędzy 50 a 69. rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata. Kobiety spokrewnione z chorą na raka piersi - matki, siostry, córki powinny badanie to wykonać co roku. W grupie ryzyka są także kobiety, u których w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2.