Otwock - miasto z dobrym klimatem
Miasto Otwock położone jest w centralnej Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie
otwockim, w odległości ok. 25 km na południowy wschód od Warszawy. Miasto zlokalizowane jest wśród sosnowych lasów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na pograniczu Doliny Środkowej Wisły i Równiny Garwolińskiej, na lewym brzegu Świdra, w pobliżu jego ujścia do Wisły. Od północy Otwock graniczy z Józefowem, od wschodu z gminą Wiązowna, na południu z gminą Celestynów i miastem Karczew. Zachodnią, naturalną granicę miasta stanowi rzeka Wisła. Otwock ma charakter miasta parku - 44% obszaru miasta stanowią tereny leśne. Zwarty kompleks lasów otwockich i celestynowskich jest zresztą największym masywem leśnym w środkowej części województwa mazowieckiego.
Dzisiejszy Otwock z liczbą 44.333 mieszkańców (dane z 31.12.2021) jest ośrodkiem administracyjnym, usługowym, leczniczym i wypoczynkowym. Powierzchnia miasta zajmuje 4 731 ha. Strukturę przestrzenną tworzy tradycyjny, niesformalizowany podział na dzielnice o nazwach przejętych od samodzielnych niegdyś jednostek osadniczych - wsi zlokalizowanych przy podstawowych trasach komunikacyjnych leżących w granicach administracyjnych dzisiejszego Otwocka. Te integralne części to: Jabłonna, Jabłonna-Górki, Kresy, Ługi, Mlądz, Soplicowo, Śródborów, Świder, Świerk, Teklin, Wólka Mlądzka, Zamlądz.
Otwock jest miastem wyjątkowym. Od dawna słynie jako ośrodek letniskowo-uzdrowiskowy. Na przełomie XIX i XX wieku walory krajobrazowe i klimatyczne tego terenu – kompleksy borów sosnowych, piaszczyste podłoże, atrakcyjna dla wypoczynku, malownicza rzeka Świder były istotnymi czynnikami wpływającymi na dynamiczny rozwój miasta. Obiektami, które kojarzą się nierozerwalnie z Otwockiem jest budownictwo określane mianem „świdermajer”. Określenie to obecnie dotyczy głównie budynków mieszkalnych, letniskowych i pensjonatowych oraz użyteczności publicznej (występujących mniej powszechnie), reprezentujących cechy wspólne odnoszące się do bryły, budulca, konstrukcji, detalu architektonicznego itp., które powstawały w latach 1880–1939 w miejscowościach usytuowanych wzdłuż linii otwockiej. Dziś stanowią one materialne dziedzictwo tutejszych obszarów, element tożsamości lokalnej i stanowią inspirację dla nowych przedsięwzięć.
Bliskość Warszawy, dostępność komunikacyjna, wymienione wcześniej walory krajobrazowe, dziedzictwo kulturowe, ale także prowadzone w ostatnich latach działania obecnych władz samorządowych znów sprzyjają kolejnym fazom rozwoju miasta. Władze samorządowe kładą duży nacisk na rozbudowę infrastruktury i prowadzą aktywną politykę inwestycyjną.
Otwock jest atrakcyjnym obszarem dla inwestorów. Ma własną dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną i rozbudowaną infrastrukturę społeczną (m.in.: szkoły, przedszkola obiekty kulturalne i sportowe) posiada wiele ciekawie zlokalizowanych terenów pod budownictwo mieszkaniowe, przemysł i rekreację. Główne kierunki rozwoju zabudowy obejmują tereny mieszkaniowe i komercyjne. Na terenach przeznaczonych pod zainwestowanie stwarza się warunki dla dalszego rozwoju systemów infrastruktury technicznej, a także sieci drogowej. Nowe funkcje terenów są realizowane na podstawie sukcesywnie uchwalanych przez Radę Miasta miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Miasto Otwock to doskonały teren do zamieszkania i prowadzenia działalności gospodarczej. Dynamicznie rozwija się przedsiębiorczość, handel i budownictwo. Specyficzny mikroklimat, ładne okolice, dbałość o rozbudowę infrastruktury i aktywność mieszkańców podnoszą atrakcyjność.
Nic dziwnego, że Otwock jest także miejscem atrakcyjnym turystycznie. Z racji swojego położenia na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz ze względu na licznie występujące na jego obszarze zabytki kultury przyciąga turystów stwarzając warunki do rozwoju również gałęzi usług turystycznych.
Galeria zdjęć
Galeria zdjęć