Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Komunikaty Od jutra rusza kwalifikacja wojskowa

Od jutra rusza kwalifikacja wojskowa

Budynki - ozdobnik
2021-09-01

Rusza kwalifikacja wojskowa 2021


2 września rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa dla 239 młodych mieszkańców Otwocka i potrwa do 10 września br. Stawienie się na badanie lekarskie jest obowiązkowe.


Kwalifikacja wojskowa dotyczy osób zamieszkałych na stałe lub przebywających czasowo ponad trzy miesiące na terenie miasta Otwocka. Dokładna data i godzina stawienia się do Powiatowej Komisji Lekarskiej w Otwocku przy ul. Komunardów 10, została podana w imiennym wezwaniu wysyłanym przez Prezydenta Miasta Otwocka.


W tym roku w Otwocku kwalifikacją wojskową objętych jest:


- 205 mężczyzn urodzonych w 2002 roku;


- 30 mężczyzn urodzonych w latach 1997-2001,  którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;


- 3 mężczyzn, którzy złożyli wnioski w sprawie zmiany kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;


- 1 kobieta posiadająca kwalifikację przydatną do czynnej służby wojskowej.


Stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe zgodnie z art. 32-37 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.


Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:


- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem  pozwalający na ustalenie tożsamości;


- dokumentację medyczną – w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej (w przypadku jej posiadania);


- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;


- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki;


- prawo jazdy (w przypadku posiadania);


- wojskowy dokument osobisty, dotyczy to osób, które stawały już do kwalifikacji wojskowe i ubiegają się o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


 


WAŻNE:


Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym fakcie wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego. W razie nieuzasadnionego niestawienia się do kwalifikacji wojskowej osoby do tego zobowiązanej, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) nakłada na tę osobę grzywnę albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję.


Sprawy kwalifikacji wojskowej w Urzędzie Miasta Otwocka prowadzi wydział zarządzania kryzysowego, spraw obronnych i  informacji niejawnych tel. 22 788 00 01.


Kwalifikacja wojskowa to badanie, w trakcie którego lekarska komisja stwierdza, czy dany kandydat nadaje się do służby w wojsku. Po spełnieniu krótkiej medycznej procedury każdy otrzymuje jedną z czterech kategorii zdolności do czynnej służby: A, B, D, E. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą i przedstawieniu komisji lekarskiej wszelkiej dokumentacji medycznej, którą dysponujemy.


 


Są cztery kategorie zdolności do czynnej służby:


kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej, o zdolności do której orzekają wojskowe komisje lekarskie. Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczona zostanie kategoria „A”, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,


kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny ogólny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 24 miesięcy od dnia badania, rokuje odzyskanie zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej,


kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,


kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.


 


W sytuacji, gdy na tej podstawie  przeprowadzanych badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawionej przez osobę poddawaną badaniu, komisja lekarska nie jest w stanie określić kategorii zdolności do służby wojskowej, może skierować daną osobę na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną.


Powiatowa komisja lekarska wyda każdej osobie orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, które jest decyzją administracyjną, od której osoba niezadowolona, niezależnie od orzeczonej kategorii zdolności, ma prawo wnieść odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej - w ciągu 14 dni od dnia otrzymania (doręczenia) orzeczenia.


Wojewódzka komisja lekarska, rozpatrując wniesione odwołanie, może wezwać osobę odwołującą się do osobistego stawienia się w siedzibie komisji, poddać ją kolejnym badaniom lekarskim, zażądać przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną.


Osoby, wobec których oznaczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnienia się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym  będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.


Osoby z kategorią zdolności „B” nie są przenoszone do rezerwy.


Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – zostaną  skreślone z ewidencji wojskowej i nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.


Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Po upływie tego terminu osoby takie są zobowiązane do zgłoszenia się do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkiwania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu pięciu (55) lat życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do ukończenia sześćdziesięciu (60) lat życia.