Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Inwestycje Uczniowe Szkoły Podstawowej nr 5 w Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu!”

Uczniowe Szkoły Podstawowej nr 5 w Ogólnopolskim Konkursie „Do Hymnu!”

Budynki - ozdobnik
2021-10-26

19 października 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jadwigi Korczakowskiej wzięli udział w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu!”, mającego na celu uczczenie 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego organizatorem, jak w poprzednich latach, było Narodowe Centrum Kultury w ramach wieloletniego programu Niepodległa 2017-2022.


Szkoła Podstawowa nr 5 w Otwocku znalazła się wśród 300 szkół podstawowych, które wystartowały w tegorocznej edycji. Konkursowa prezentacja naszej szkoły odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku przy ul. M. Konopnickiej 3. Było to możliwe dzięki życzliwości Dyrektor ZSEG, pani Apolonii Żołądek, za co społeczność SP 5 składa serdeczne podziękowania.


Ze względu na aktualną sytuację pandemiczną w Konkursie ostatecznie wzięło udział 230 spośród 340 uczniów z klas 2-8. W przesłuchaniu konkursowym uczestniczyło również wielu zaproszonych gości – wiceprezydent Miasta Otwocka Paweł Walo; dyrektor Oświaty Miejskiej Grzegorz Michalczyk; proboszcz parafii p.w. MB Częstochowskiej w Otwocku-Świdrze x. Wojciech Kraiński; koordynator ogólnopolskiego konkursu „Do Hymnu!” Krzysztof Kozłowski, który przybył wraz z przedstawicielami komisji konkursowej; dyrektor ZSEG Apolonia Żołądek; komendant Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego Marek Majek; przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 5 Joanna Książek oraz rodzice wykonawców pieśni.


W programie Konkursu znalazły się, oprócz hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego, dwie pieśni hymniczne Marsz Polonia i Żeby Polska była Polską, które uczniowie odśpiewali a cappella pod kierunkiem nauczyciela muzyki Agaty Bogusz. Dwie ostatnie pieśni zostały wybrane spośród ośmiu zaproponowanych przez Organizatora konkursu. Na wybór repertuaru konkursowego duży wpływ miała nasza historia lokalna. Tradycje powstańcze i niepodległościowe Ziemi Otwockiej stały się główną dominantą występu. Stąd przed odśpiewaniem Marsz Polonia grupa rekonstrukcyjna uczniów, wcielająca się w rolę Polek w żałobnych strojach oraz powstańców styczniowych, przedstawiła scenę uwiecznioną na obrazie Rok 1863. Pożegnanie powstańca autorstwa Artura Grottgera. Wymieniona pieśń hymniczna została odśpiewana z wielką werwą, a polubiła ją zwłaszcza najmłodsza grupa uczniów. Zgodnie z treścią trzeciej pieśni hymnicznej Żeby Polska była Polską, przed jej finałowym wykonaniem, pojawił się pochód postaci historycznych, co nie pozostało bez wpływu na zaangażowanie i stan emocjonalny wykonawców.


Niecodzienna scenografia o charakterze patriotycznym, galowe ubrania uczniów z symboliką narodową, konfederatki biało-czerwone na głowach śpiewających, ubiory postaci historycznych, wszystko to było możliwe dzięki wspólnemu wysiłkowi i wsparciu finansowemu rodziców, Rady Rodziców z przewodniczącą Joanną Książek oraz nauczycieli i dzieci. A ponadto dzięki współpracy i życzliwości Stowarzyszenia Semper Fidelis Res Publicae z siedzibą w Warszawie oraz Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Józefa Piłsudskiego w Otwocku z Komendantem panem Markiem Majkiem.  Wymienione organizacje wypożyczyły stroje powstańcze i legionowe, za co bardzo dziękujemy. Stroje kobiet Polek, postaci historycznych rodzice przygotowywali w większości własnoręcznie lub wypożyczyli z teatrów i wypożyczalni. Dziękujemy za tak duży wkład pracy

w przygotowanie Konkursu, mobilizację dzieci, wierne odwzorowanie strojów, zgodnie z trendami epoki. W przygotowaniu konkursu brał udział zespół nauczycieli w składzie: Agata Bogusz, Katarzyna Fogińska, Ewa Nafalska, Wojciech Pawlik i Agnieszka Szcześniak, wspierany przez Dyrekcję SP nr 5 Joannę Tarnowską i  Agnieszkę Michałowską.


Po zakończonym przesłuchaniu grupa rekonstrukcyjna wraz z zaproszonymi gośćmi udała się autokarem do Magistratu, następnie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz do SP 5 w celu wykonania pamiątkowych zdjęć. Dziękujemy prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu za udostępnienie autokaru, który umożliwił przemieszczenie się grupy rekonstrukcyjnej do wymienionych miejsc.


To niezwykłe wydarzenie patriotyczne przyczyniło się do wzbogacenia naszej ponad 100-letniej historii szkoły, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Połączyło społeczność SP nr 5 we wspólnym działaniu na rzecz upamiętnienia kolejnej rocznicy Niepodległości Polski. Zaprezentowane przez uczniów wykonanie pieśni hymnicznych z elementami scen teatralnych pogłębiło znajomość polskiej kultury oraz epok, do których nawiązywano. Było to ważne doświadczenie dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Galeria zdjęć