Wyszukaj
Facebook YouTube
A A+ A++ Wersja kontrastowa
BIP BIP
Miasto Otwock
STRONA GŁÓWNA AKTUALNOŚCI Środowisko Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu PM10

Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu pyłu PM10

Budynki - ozdobnik
2023-04-26

Według informacji otrzymanej 26 kwietnia br.  z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, na terenie powiatu otwockiego wystąpiło ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 mierzonym od 6 marca 2022 r. do 5 marca 2023 r. Przewidywany czas trwania ryzyka od 26 kwietnia do dnia 31 grudnia 2023 r.

W związku z powyższym Mazowiecki Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ogłosił Alert Poziom I. Nie oznacza to, że w danym momencie lub w najbliższym czasie należy spodziewać się wysokich stężeń zanieczyszczeń. Alert zaleca, aby zwłaszcza osoby z grupy wrażliwej oraz osoby uprawiające sport na zewnątrz były świadome, że mogą występować dni z podwyższonymi stężeniami. Przewiduje się, że do końca roku mogą jeszcze mieć miejsce przekroczenia normy dobowej, jednak głównie w okresie jesienno-zimowym. Wyniki pomiarów na bieżąco można śledzić na stronie: www.smog.otwock.pl

Wrażliwe grupy ludności: Kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, chorzy z astmą, alergicznymi chorobami skóry, oczu i chorobami krążenia oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Zalecane działania: w miarę możliwości przemieszczanie się pieszo, rowerem lub środkami komunikacji miejskiej, ograniczenie palenia w kominkach, używanie lepszego jakościowo paliwa do ogrzewania mieszkań, ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego, nie wypalanie liści, gałęzi i traw w ogrodach i na terenach zieleni. Zabronione jest spalanie odpadów w domowych paleniskach.

W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń szczególnie osoby z grupy wrażliwej powinny ograniczyć czas przebywania na powietrzu.

Należy zaznaczyć, że główną przyczyną występowania pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu jest tzw. niska emisja, której źródłami są przestarzałe i niesprawne piece i kotłownie w budynkach i lokalach, używanie niskiej jakości materiału opałowego, a także nielegalne praktyki spalania śmieci w domowych paleniskach.

W celu poprawy jakości powietrza na terenie Otwocka Prezydent Miasta, na początku każdego roku, realizuje dla mieszkańców program dofinansowania wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Otwocka - budynek C pokój nr 4, pod numerem telefonu 22 779-20-01 wew. 171,172 lub drogą e-mailową pisząc na adres: srodowisko@otwock.pl.

Pliki do pobrania

Plik: Komunikat Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Rozmiar: 151.92kBPobierz